Moi Kochani, wlasnie skonczylismy jesc kolacje, dzis w wyjatkowo poznej porze. W czasie przygotowania posilku i rozmowy pojawilo sie wiele waznych wskazowek dla Waszych weganskich salatek, m.in. tutaj wybrane
– gdy zbieracie listki ziol i warzyw to zanim przygotujecie salatke nalezy je oplukac w zimnej, najlepiej zrodlanej lub filtrowanej wodzie. Jednak sam proces plukania to takze sztuka ;-))) W jednej miseczce mamy wode a na drugiej zielone suche listki. Oplukujemy kazdy listek osobno, delikatnie by nie powstaly na nim zgniecenia!!! To ma ogromny wplyw na walory smakowe! Listkow nie moczymy w wodzie bo traca witaminy i sole mineralne!!! Listki, ktore planujemy wykorzystac np. dnia nastepnego zostawiamy NIE umyte w lodowce, najlepiej przykryte mokra sciereczka lub w woreczku foliowym.
– jesli dodatkowo do salatki pijecie herbatke z kwiatow to osobiscie radze kwiatow nie myc, gdyz zostanie wyplukany caly nektar. Dzis piszac do Was pije herbate z cudownie pachnacych kwiatow wiciokrzewu – http://pl.wikipedia.org/wiki/Wiciokrzew Ta rosline znacie np. z kropelek Dr. Bacha pod nazwa Honeysuckle
– robiac salatki warto mieszac kompletnie rozne ziola razem. Tworzyc kombinacje, ktore tylko przyjda Wam do glowy. Mozna mieszac z listkami kwiaty, owoce, warzywa, orzechy, nasiona. Np. nasza dzisiejsza salatka skladala sie z nastepujacych roslin:
– nasiona (smakuja jak orzechy), pedy kwiatowe oraz pedy z nasionami oraz liscie babki zwyczajnej http://pl.wikipedia.org/wiki/Babka_zwyczajna
– liscie oraz pedy z nasionami, pedy kwiatowe babki lancetowatej http://pl.wikipedia.org/wiki/Babka_lancetowata
– listki Namenia – http://en.wikipedia.org/wiki/Rapini
– liscie mniszka pospolitego http://pl.wikipedia.org/wiki/Mniszek_pospolity
– liscie salaty czerwono-zielonej (widzieliscie ja na zdjeciach w starszych wpisach)
– liscie babki pierzastej http://pl.wikipedia.org/wiki/Babka_pierzasta jej nasionka mozna kupic w Niemczech pod nazwa Kapuzinerbart lub Ziegenbart. Jest jej jeszcze jeden gatunek pod nazwa „Broda mnicha”
– moja ulubiona roslina salatkowa, ktora na pewno znacie, gdyz mozna ja spotkac wszedzie a najczesciej pod pomidorami w ogrodku czy w namiocie fioliowym, gdzie tworzy cale kobierce ;-)) http://pl.wikipedia.org/wiki/Gwiazdnica_pospolita – Szczegolnie smaczne sa jej nasionka, ale my jemy ja w calosci.
– slodki melon jako dodatek – na osobnym talerzu.
– cytryna sok swiezo wycisniety od razu na talerz wraz z nasionami(pestkami), ja osobiscie nie lubie nasion i ich nie jem, ale Tilo tak.
– olej z oliwek zimnotloczony ekologiczny
Z kazdej roslinki po 2-3 listki NIE wiecej!!!
Uwaga: listki po oplukaniu delikatnie mozna osuszyc, chociaz ja osobiscie klade je na sitku po czym po kilku minutach ukladam na talerzu. Gdy robie posilek dla 2 osob (najczesciej 😉 to dziele kazdy listek na 2 czesci by kazda salatka miala taki sam smak. Sprawiedliwie ;-))
Na sam koniec polewamy wszystko dobrym olejem tloczonym na zimno i wyciskamy sok ze swiezej cytryny. Chociaz ja osobiscie na moja salatke dodaje bardzo duzo soku a Tilo tylko troszke.
Salatke jemy mieszajac rozne smaki, czyli krojac nozem i nakladajac na widelec np. 2 -3 kawalki roznych roslin razem. Czyli nie jemy pojedynczych listkow tylko kroimy i nakladamy kilka smakow za jednym razem.
Radze nie solic salatek, ale tutaj wszystko lezy w Waszych rekach.
Uwaga: nie mieszamy salatek widelcem czy lyzka, gdyz dokonujemy tym samym zgniecenia roslin i salatka zmienia sie w maz (utrata walorow samkowych). Kladziemy wartwami na talerzu, kilka czesci roslinek na dole, na nie kolejne i kolejne.
W IMIE MILOSCI DO MATKI ZIEMI WASZA MARIA BUCARDI
ps. do wyprobowania – dodanie do salatki kwiatow nasturcji.
Pingback: Co dotyczy weganizmu, ekologii, roslin i inne | Magiczny blog Marii Bucardi